Značkové slnečné okuliare

Dôvody prečo zvoliť značkové slnečné okuliare

V poslednej dobe sa značkové slnečné okuliare stali nevyhnutným príslušenstvom pre takmer každého z nás. Nechceme používať slnečné okuliare len na letnú sezónu na pláži alebo na hory, ale dnes sú bežne používané ako módny doplnok po celý rok. Módne slnečné okuliare nie sú len výsadou filmových hviezd, športovcov a iných celebrít, ale stali sa súčasťou imidžu aj obyčajných ľudí.

Nezabúdajte, že hlavnou úlohou slnečných okuliarov, by mala stále zostať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením, preto netreba na kvalite šetriť. V opačnom prípade si môžeme tiež poškodiť náš zrak. Pokiaľ ide o slnečné okuliare, estetický dizajn musí byť v súlade s vysokou funkčnosťou. Dobré slnečné okuliare fungujú ako ochrana pred škodlivým slnečným žiarením aj ako estetický doplnok.

UV filter a slnečné okuliare

V prvom prípade slnečné okuliare by mali mať dostatočný UV filter, ktorý absorbuje slnečné žiarenie. Mali by ste si uvedomiť, že slnečné okuliare nielen musia mať vysokú kvalitu UV filtra, ale mali by spĺňať aj ďalšie veľmi dôležité kritériá. Veľmi dôležitým kritériom je napríklad kvalita šošoviek. Materiály používané pri výrobe šošoviek a rámu. Sú známe rôzne alergie, najmä na kovové zliatiny rámov na okuliare, ktoré dráždia pokožku. Dajú sa tiež vybrať okuliare, ktoré majú nastaviteľné nosníky a je možné ich nastaviť presne na tvár.

Intenzita a farebnosť šošoviek značkových slnečných okuliarov tiež hrá dôležitú úlohu a preto je nutné zvážiť, kde a pri akých situáciách budete nosiť okuliare. Nekvalitné slnečné okuliare môžu spôsobiť rovnaké zdravotné problémy ako v prípade zlých dioptrických okuliarov. V dôsledku slnečného žiarenia sa zrenica oka rozšíri a v prípade, že slnečné okuliare nemajú UV filter, potom žiarenie vstupuje do oka oveľa ľahšie a môže spôsobiť šedý zákal šošovky a ďalšie nezvratné zmeny.

Najčastejšie používané UV filtre sú označené číslom 3 alebo 2. Filtre 0 a 1 sú použité iba pre slnečné okuliare, ktoré sú určené do prostredia s malou intenzitou slnečného svetla ako je interiér, nechránia oči dostatočne. Slnečné okuliare s filtrom číslo 4 poskytujú najvyššiu ochranu a sú určené pre dovolenky pri mori alebo na do horských podmienok, kde je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Nie sú vhodné pre šoférovaie, pretože znižujú kontrast farieb. Stupeň filtra určuje množstvo absorpcie svetla, čo znamená – vyšší stupeň filtra nižšiu mieru oslnenia.

Farba šošovky a slnečné okuliare

Značkové slnečné okuliare majú aj iné funkčné vlastnosti. Polarizačné šošovky absorbujú odrazené svetlo a sú vhodné pre vodičov. Hnedé odtiene skiel slnečných okuliarov zvyšujú kontrast vnímania. Žlté a oranžové šošovky sú vhodné do daždivého a hmlistého počasie, šedo-zelená farba šošovky je vhodná do podmienok pri mori. Je ideálne, keď slnečné okuliare majú aj antireflexnú vrstvu na vonkajšej strane povrchu skiel.

Značky slnečných okuliarov

Pokiaľ ide o estetickú stránku pri výbere značkových slnečných okuliarov, dnes máme na výber z veľkého množstva firiem a značiek, ktoré inovujú svoje produkty doslova na dennej báze. Je len na vás, čo sa vám páči a čo vám pristane. Ak ste typ človeka, ktorý podlieha módnym trendom potom budete pravdepodobne vždy vyhľadávať najnovšie novinky z prevažne módnych značiek ako Diesel, Guess, Police, Armani… Ak ste konzervatívnejší, potom budete preferovať značky ako Ray-Ban, Persol, Jaguar, Rodenstock, Serengeti, atď. Tiež nájdete nespočet športových značiek ako Red Bull, Rudi Projekt, Adidas, Nike alebo elegantné a luxusné značky Daniel Swarovski, Cartier, Fred…

Značkové slnečné okuliare Armani

Súčasné módne trendy

Každý z nás si môže vybrať účes, make-up, oblečenie a doplnky, ktoré formujú vašu osobnosť.

Ľudia by sa mali cítiť pohodlne a zároveň do určitej miery primerane upútať svojim vzhľadom. To isté platí aj pre slnečné okuliare. Nie je to len ochranná pomôcka proti slnku, ale tiež špecifické príslušenstvo, ktoré odráža vašu osobnosť. Ich dizajn podlieha módnym trendom ako napokon každý módny doplnok.

Oči a okuliare pútajú našu pozornosť na prvý pohľad už pri prvom kontakte s inou osobou. Preto slnečné okuliare môžu byť identifikované ako hlavný tvorca prvého dojmu. Veľkosť, tvar, farba, materiál a značka určujú, či sú okuliare „IN“. Módne trendy v optike, rovnako ako v oblečení, majú svoje “retro” obdobia a vracajú sa v rôznych variáciách. Cyklicky sa vracajú veľké maxi tvary s oblými tvarmi slnečných okuliarov, retro tvary z osemdesiatych rokov a pilotné slnečné okuliare. Každej sezóne tiež dominuje určitá farba. Ak vám akurát nepristane tvar módnych okuliarov, vždy to môžete dohnať výberom správnej farby.

Veľké a guľaté značkové slnečné okuliare

Ako pred pár rokmi  bolo veľmi ťažké nájsť oválne tvary slnečných okuliarov a všetko bolo pod uhlom, bude to v tomto roku presný opak. V ponuke nájdete prevažne oblé a guľaté a oválne tvary. Nezabúdajte ale, že okuliare by mali v prvom rade pristať vašej tvári. Ak vám aj oblé tvary zrovna nepristanú, trendoví výrobcovia majú riešenie napríklad v podobe primerane zoablených hranatých tvaroch, ktoré stále budú “IN”.

Retro značkové slnečné okuliare sú „IN“

Ak máte stále okuliare zo 60. alebo 70. rokov ukryté niekde v šuflíku, takže to je možno čas, aby ste ich prevetrali. Môžete tak ušetriť niekoľko Eur. Nikto ich nebude považovať za staromódne. Retro štýl možno nájsť takmer vo všetkých známejších značkách ako Chanel, Tom Ford, Giorgio Armani, Bvlgari a ďalšie. Nehovoriac legendárnom modeli Original Wayfarer od značky Ray-Ban.

Pilotky sú večné

Tento typ okuliarov iste pozná každý. V niektorých variáciách je na trhu viac ako 70 rokov a možno ďalších 70 rokov ešte stále bude. Ak spomenieme tento typ, každý si predstaví značku Ray-Ban. Táto značka bola pri zrode tohto typu slnečných okuliarov. V súčasnej dobe, to nie je len Ray-Ban kto vyrába pilotky, ale takmer každý výrobca slnečných okuliarov má variantu inšpirovanú týmto modelom. Napríklad pilotky do Dolce Gabbana, Diesel, Guess sú veľmi populárne.

Aj tento typ okuliarov sa nehodí veľmi dobre mnohým ľuďom. Každý, kto chce byť jednoducho „IN“ si musí nájsť primeraný variant menších, širších, väčších, užších… Značky ich ponúkajú nespočet, aby sadli rôznym typom tvárí. Treba byť len trpezlivý pri hľadaní.

Značkové slnečné okuliare Diesel

Farby a okuliare

Pokiaľ ide o farby rámov a slnečných okuliarov – plasty ponúkajú bezkonkurenčné možnosti farebných odtieňov a vzorov (bodky, pruhy, štvorce) alebo obrázkov. Klasická jednofarebná čierna a hnedá farba budú popri nich stáť trochu bokom, aj keď nikdy nič nepokazíte výberom týchto farieb. Okuliarom dominuje aj zafarbenie šošoviek, ktorých je tiež pomerne dosť. Ak nehľadáte vyslovene nejakú konkrétnu farbu šošoviek, môže byť pre vás zaujímavé tónované šošovky. Napríklad tmavé farby na hornom okraji a svetlejšie alebo jasné farby na spodnom okraji, ktoré pôsobia vždy veľmi elegantne. Nemá to vplyv na vnímanie farieb vo svetlých tónoch a navyše vidíte do očí nositeľa týchto okuliarov. Častejšie nájdete tento variant šošovky v dámskych modeloch.

A ešte jedna rada na záver. Niektoré modely výrobcovia doslova preháňajú, aby zvýraznili svoj zámer. Ak máte pocit, že sú pre vás trochu divné, to je v poriadku. Záleží len na vás, koľko dokážete tolerovať. Taká je dnešná …

Názor k “Dôvody prečo zvoliť značkové slnečné okuliare”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *