slnečné okuliare

Slnečné okuliare chránia vaše zdravie

Tu je tipov pre výber okuliarov, ktoré budú chrániť vaše oči pred slnkom a jeho škodlivými účinkami. Slnečné okuliare vám môžu poskytnúť imidž rokovej hviezdy, ale sú oveľa viac než len módny doplnok. Slnečné okuliare sú nevyhnutným nástrojom pri ochrane zdravia vašich očí a okolitého tkaniva. Prečítajte si, čo všetko potrebujete vedieť o tom, čo slnečné okuliare pre vás môže urobiť (okrem štýlu), a ako ich vyberať.

Škodlivosť UV žiarenia a možné riziká

Rovnako ako slnečné ultrafialové (UV) žiarenie môže spôsobiť poškodenie kože, tak isto môže tiež poškodiť šošovku a rohovku očí.

UV žiarenie zvyšuje vaše šance na získanie šedého zákalu, ktorý poškodzuje šošovku oka a vedie k poruche zraku. Je tiež spojená s makulárnou degeneráciou, liečiteľné, ale nevyliečiteľné ochorenie makuly, čo je časť sietnice, ktorá je nevyhnutná pre ostré videnie.

Slnečné svetlo, ktoré sa odráža od vysoko reflexných povrchov, ako sneh, voda, piesok, alebo chodník môže byť obzvlášť nebezpečné.

Photokeratitis je rohovka spálená od slnka, ktorý je známy aj ako snežná slepota. Ako už názov napovedá, lyžiari a snowboardisti sú obzvlášť zraniteľní pri tomto dočasnom ale akútne bolestivom stave. Je to stav, ktorý vymizne sám pri riadej lekárskej starostlivostiť, ale je to dosť nepríjemné a určite vám to pokazí dovolenku.

Slnečné okuliare hrajú dôležitú úlohu pri tienení a ochrane citlivého tkaniva očí, hovorí W. Lee, optometrista na Harvard Medical School. Jemná koža okolo očí vrátane viečka je veľmi tenká a náchylná na rakovinu kože. Je to zvlášť znepokojujúce, pretože dermatológovia hlásia epidémiu vo všetkých typoch rakoviny kože.

„Musím poukázať na to, že slnečné okuliare chránia nielen proti karciómu bazálnych buniek, karcinómu skvamóznych buniek a melanómu, ale aj proti tvorbe vrások, nevzhľadnho zhrubnutia kože, ktoré môžu niekedy byť spôsobené UV žiarením.“

Nosenie slnečných okuliarov má byť denným zvykom

Rovnako ako opaľovací krém, slnečné okuliare by mali byť používané vždy, keď ste vonku, po celý rok. Rovnako ako môžete dostať naozaj škaredy úpal cez zamračený alebo hmlistý deň, tak isto v takýchto dňoch vystavujete svoje oči škodlivému UV žiarenia.

Slnečné okuliare sú dôležité najmä pre deti, hovorí Peter Kehoe, OD, optometrista z Illinois, ktorý sa špecializuje na detský zrak.

„Poškodenie oka UV žiarením sa kumuluje po celý život,“ hovorí Kehoe, „Takže je dôležité, aby ste si zvykli nosiť slnečné okuliare už detskom veku. A čo viac, detské oči sú obzvlášť zraniteľné, pretože sú stále vo vývoji.“

Ochrana očí pred slnkom začína výberom správnych slnečných okuliarov. Tu sú rady od odborníkov na starostlivosť o oči.

Pozrite sa na úroveň ochrany filtrami UVA / UVB

Vyberte si slnečné okuliare, ktoré poskytujú kompletnú ochranu proti UV žiareniu. Pozrite sa na štítok alebo samolepkou, ktorá hovorí, že okuliare spĺňajú jeden alebo viacero z nasledujúcich:

  • Sklá okuliarov blokujú 99% alebo 100% UVB a UVA žiarenia
  • Šošovky spĺňajú ANSI Z80.3 požiadavky ochrany
  • Sklá majú UV 400 ochranu. (Svetelné lúče s vlnovou dĺžkou až 400 nanometrov, čo znamená, že vaše oči sú chránené aj pred tým najagresívnejším UV žiarením.)

Vyberte si ten správny farebný tón skiel

Filter, ktorý blokuje UV žiarenie, je priehladný čo znamená, že tmavšie šošovky nie sú v ochrane proti UV žiareniu nevyhnutne účinnejšie ako svetlejśie sklá. Ale odtieň skiel okuliarov hrá dôležitú úlohu pri vnímaní farieb.

Žlté, rúžové alebo tónované sklá môže skreslovať farby, čo môže spôsobovať ťažkosti napríklad pri rozoznávaní farieb na semaforoch. Šedá, zelená, hnedá a šošovky ktoré minimalizujú skreslenie farieb sú lepšou voľbou, ak budete slnečné okuliare používať za volantom.

Tónované klá na slnečných okuliaroch

Polarizačné sklá ano alebo nie?

Výhody: Rozhodnúť sa pre polarizačné šošovky má zmysel ak trávite veľa času pri vode. Polarizačné šošovky znižujú oslnenie odfiltrovaním odrazeného slnečného svetla, ktoré sa odráža od povrchu, ako je voda alebo vlhká vozovka. Je to dobrá voľba pre jachtárov, rybárov alebo vodných lyžiarov ktorí môžu znížiť oslnenie z plochých a hladkých povrchov, ako je vodná hladina, vozovka alebo karosérie automobilov.

Nevýhody:polarizačných okuliaroch môže byť ťažké čítať váš mobilný telefón, GPS zariadenie, alebo displej s tekutými kryštálmi na palubnej doske automobilu alebo obrazovku bankomatu. Uvedomte si, že polarizácia nemá nič spoločné s ochranou proti UV žiareniu. Tak sa pozrite na štítok okuliarov a sa uistite sa, že slnečné okuliare poskytujú plnú ochranu proti UV žiareniu.

Zvážte kvalitu šošoviek

Odborníci sa zhodujú, že primeraná starostlivosť o oči nieje len ochranou protiUV žiareniu. Treba zvážiť aj kvalitu optickú kvalitu okuliarových skiel, aby sme si zbytočne nekazili oči. Lacné neznačkové slnečné okuliare pravdepodobne majú sklá, ktoré sú vylisované a z málo kvalitných plastov oproti skôr drahším brúsenéým a lešteným sklám. To môže mať radikálny vplyv na optickú kvalitu okuliarov. Pri lacných sklách  sa bežne stáva, že lacné slnečné okuliare od ázijských výrobcov môžu mať ať +/- trištvte dioptrie, čo ma enormný vplyv na zdravie očí.

Ak chcete vyskúšať optickú kvalitu skiel zamerajte sa na zvislú hranu alebo linku. Pohybujte hlavou hore a dozadu, takže vaše oči prechádzajú popred sklá hore aj dolu.  Ak zaznamenáte nejaký posun alebo skrútenie yvislej línie, potom šošovky môžu mať optickú vadu, a mali by ste zvoliť iný pár.

Väčšie sú lepšie

Slnečné okuliare typu “maska” ponúkajú najlepšiu ochranu pred UV žiarením, pretože blokujú viac svetla, ktoré dopadá vaše oči zo strán.

Slnečné okuliare s veľkými šošovkami a širokými stránicami poskytujú druhú najlepšiu ochranu.

“Veľké sklá pokrývajú širšiu oblasť kože, takže sa zmenšuje priestor pre prenikanie UV žiarenia. Slnečné okuliare, ktoré prichádzajú až k lícnej kosti sú dobrá voľba.“

Rámy okuliarov by mali sedieť pohodlne na nose a ušiach, bez toho, aby vás tlačili alebo omýnali. Ak chcete zabrániť svetlu oslňovať vaše oči, vybrte si pár, ktorý sa hodí k tvári okolo oblasti obočia, ale nie tak blízko, že vaše mihalnice budú narážať do šošovky.

Či už sa rozhodnete pre drahé slnečné okuliare v kamennom obchode alebo cenovo dostupnejšie okuliare online, určite ľahko nájdete slnečné okuliare, ktoré sú štýlové a funkčné. Chrániť svoje očí je trend, ktorý nikdy nevyjde z módy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *