Športové okuliare, lyžiarske okuliare

Športové okuliare

V dnešnom uponáhľanom svete, keď väčšina ľudí trávi takmer všetok svoj voľný čas v práci, sa šport zdá byť jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako si aktívne oddýchnuť a načerpať novú energiu. Ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na rastúci počet športových nadšencov je riziko obezity.

Šport sa stal koníčekom a životným štýlom pre mnoho ľudí, a dokonca pre niektorých aj nutnosť. Bez ohľadu na dôvod, prečo športujeme, požiadavky na ochranu zraku sú veľmi vysoké. Zrak je jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré majú vplyv na výsledok. S našimi očami získavame 80% informácií z nášho okolia. Zrak sa zúčastňuje našich športových výsledkov.

Šport nachádza priaznivcov nielen v strednom veku, ale počet športovcov rastie aj medzi mladšími a staršími generáciami. Ako je šport stále viac a viac populárny, je nutné prispôsobiť sa špecifickým požiadavkám rôznych ľudí, rovnako ako aj rôznym športom. Už sme si zvykli používať špeciálne topánky, oblečenie a iné vybavenie pre rôzne športy, tak mali by sme si tiež vybrať vhodné okuliare pre konkrétny šport.

Každý šport vyžaduje zvláštne náčinie a bezpečnostné vybavenie. Naše oči by nemal byť výnimkou. Je nutné chrániť a zabezpečiť čo najlepšie videnie. Správne zvolené športové okuliare alebo okuliare môžu mať veľký vplyv na náš športový výkon.

Pri výbere športových okuliarov by sme mali brať do úvahy nasledovné kritériá:

  • Prostredie v ktorom sa vykonáva športová aktivita
  • Dynamika športu. Požiadavky sa líšia v prípade, že sa jedná o šport na rýchlosť alebo menej dynamickú činnosť
  • Počasie a svetelné podmienky zohrávajú dôležitú úlohu
  • Iný typ športových okuliarov volíme na golf, ďalšie pre trenažér alebo jazdu na bicykli, iný pre jachting, lyžovanie, pešiu turistiku alebo horolezectvo
  • Správne zvolené športové okuliare alebo okuliare môžu mať veľký vplyv na športové výkony. Rovnako ako pri výbere vhodnéhoj športového oblečenia a nástrojov, je tiež dobré si vybrať vhodné športové okuliare.

Výber športových okuliarov do značnej miery závisí na okolitom prostredí v ktorom sa určitý šport vykonáva. Je tiež veľmi dôležité, či je tento šport dynamický, alebo nie. Ďalšie požiadavky sú kladené pro rýchlostných športoch a ďalšie špecifické požiadavky pri menej dynamických športoch. Ďalším faktorom je počasie alebo svetelné podmienky pri ktorých sa určitý šport vykonáva pod. Iný typ okuliarov alebo športových okuliarov je vhodný pre golf, ako, napríklad na beh, jazdu na bicykli alebo plachtenie. Osobitné požiadavky sú tiež pre lyžovanie a vysokohorskú pešiu turistiku.

Mnoho športových okuliarov môže byť vyrobených v prevedení s dioptriami, takže takýto typ okuliarov je vhodný pre ľudí s potrebou korekcie zraku. Športové okuliare sa dajú často objednať spoločne s dioptrickou korekčnou sponou, ktorá je vyrobená podľa potrebnej korekcie, kde sa potom klip jednoducho uchytí na športové okuliare. Klip má byť uchytený na zadnej strane športových okuliarov, na špeciálne navrhnutom mieste. Avšak, každá značka ponúka iný spôsob uchytenia, takže zvyčajne nie je možné používať klipy od jedného výrobcu u iných.

Okrem použitia dioptrického klip, je možné, aby si športové okuliare mali vyhotovené dioptrické šošovky, ktoré sú vyrobené presne podľa potrieb zákazníka. Ale nezabudnite, že nie všetky športové okuliare môžu byť vyrobené v prevedení s dioptrickými šošovkami. Výber športových okuliarov s dioptriami je často obmedzené veľkosťou dioptrií a niekedy dokonca aj tvarom okuliarov.

Športové okuliare môžu byť tiež kombinované s kontaktnými šošovkami. V tomto prípade nie sú žiadne zvláštne obmedzenia pri výbere športových okuliarov.

Kritériá kladené na konštrukciu športových okuliarov

Aby športové okuliare alebo ochranné okuliare plnili svoj účel, musia spĺňať určité konštrukčné kritériá. Použité materiály by mali byť veľmi silné, odolné proti mechanickému poškodeniu, nemali by byť citlivé na vonkajšie vplyvy, ako je zima, teplo, voda a iné. Mali by byť pohodlné aby nedráždili pokožku na vašej tvári.

Okuliarové šošovky majú najväčší vplyv na kvalitu videnia. Musia spĺňať prísne optické vlastnosti.Pre rôzne športové prostredia, je nutné zvoliť správnu farbu  filtra, alebo v niektorých prípadoch zvoliť polarizačné šošovky a antireflexnú vrstvu.

Ak chcete kvalitné okuliare na šport, odporúčame sa poradiť s odborníkmi. Aj keď väčšina športových okuliarov sa predáva v športových obchodoch, najlepší spôsob je vybrať si v špecializovaných online obchodoch na optiku, ktorí majú najvačší prehľad a znalosti z tejto oblasti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *