Slnečné okuliare

Okuliare, slnečné okuliare a šošovky – na čo si dávať pozor pri zľavách

Väčšina z nás sa snaží ušetriť peniaze na každom kroku, a potom, keď vidíte titulov ponúkajú veľké zľavy, to je iste veľmi atraktívny. Avšak, je potrebné poznamenať, že existuje rozdiel v nákupe oblečenia a nákupe slnečných okuliarov alebo dokonca dioptrických okuliarov. Samozrejme, okuliare nie sú lacné, ale váš zrak by mala byť na prvom mieste. Takže buďte naozaj opatrní, keď niekto ponúka zľavy.

Ak sa dostanete zľavu ako stály zákazník určitej optiky, tak to je väčšinou dôkaz, že si vás cenia ako zákazníka, a nechcú vás stratiť. Takéto zľavy sú skutočne na mieste a sú skutočne vhodné pre zákazníka, ale zvyčajne nie sú vyššie ako 20%. Ak je zľava vyššia je namieste byť naozaj opatrní. Samozrejme, že anji tu nemusí byť vždy problém, ale bohužiaľ stáva sa to pomerne často.

Zľavy na slnečné okuliare a rámy na okuliare

Rovnako ako oblečenie, slnečné okuliare a okuliarové rámy tiež podliehajú módnym trendom. Návrhári a výrobcovia prichádzajú s novými kolekciami každú sezónu. Práve obdobie, kedy predajcovia prichádzajú s novou kolekciou je ideálny čas na väčšie zľavy, pretože je potrebné sa zbaviť starého tovaru. Tieto zľavy sú veľmi časté a je vhodné ich využiť. Je však dôležité mať na pamäti skutočnosť, že tie najatraktívnejšie modely môžu byť už vypredané.

Okrem sezónnych výpredajov, niektoré optiky ponúkajú veľké zľavy po celý rok. Ak patríte k tým ľuďom, ktorí v prvom rade chcú zľavu, budete v pokušení. No tu treba byť opatrný, lebo ak si spravíte podrobný cenový prieskup konkrétneho modelu vo viacerých optikách, možete byť prekvapený, že tento “akože” zlacnený model je drahší ako v iných optikách ponúkaný za bežnú cenu bez akéjkoľvek zľavy.

Taktiež treba prihliadať aj na kvalitu ponúkaných okuliarov. Pri lacných neznačkových okuliaroch, najmä ak je na ne ešte ponúknutá zľava, je vysoké riziko, že ide o veľmi nízku kvalitu. Tieto modely sú často nakupované vo veľkých množstvách od ázijských výrobcov, ale kvalita prevedenia a použité materiály nezodpovedajú ani tým najzákladnejš’ím kritériám. Často môžete naraziť aj na problé s prípadnou reklamáciou.

V neposlednom rade si treba uvedomiť, či zlacnený tovar je naozaj originál, alebo len lacná kópia. Dnes môžete nájsť naozaj dokonalé kópie modelov od popredných svetových výrobcov a pre laika je veľmi ťažké spoznať rozdiel. Preto si vždy skontrolujte, či je správne číslo modelu, farba, výrobca a veľkosti pre daný model. Navyše, väčšina z hlavných výrobcov poskytnuje príslušenstvo, ako je originálne značkové púzdro alebo handrička na čistenie ku každému modelu. Ak ide o falzifikát pravdepodobne vám nebude nič z toho ponúknuté.

Rámy na okuliare

Dioptrické okuliarové šošovky s veľkou zľavou

V poslednej dobe, určite často stretávame s tým, že niektoré optiky ponúkajú okuliarové šošovky s 50% zľavou, alebo ich môžete dostať aj zadarmo pri nákupe okuliarového rámu. Pri nákupe okuliarových skiel byť veľmi opatrní a vedieť presne, čo kupujete. Ak je zľava na okuliarové sklá viac ako 20 – 30%, väčšinou tu bude nejaký háčik. Je potrebné poznamenať, že okuliarové sklá sú najväčším zdrojom príjmov pre väčšinu optík. Ak vám ich predajú s 50% zľavou, okuliare sú predávané bez akéhokoľvek zisku, alebo aj so stratou. Tu vyvstáva otázka, ako si to môžu dovoliť. Odpoveď je vo väčšine prípadov – nemôžu.

Existujú dva dôvody, prečo sú niektoré optiky schopne ponúknuť tak vysokú zľavu a dokonca nebyť v strate. Prvý dôvod je, že pôvodná cena skiel je príliš prehnaná a spoliehajú sa na spokojnosť zákazníka ak vidí výraznú zľavu. Pritom zákazník nemá predstavu o skutočnej cene šošovky. Aj keď sa to zdá neuveriteľné, existuje pomerne veľa takýchto zákazníkov. V takomto prípade je dobré si preveriť cenu skiel do okuliarov aj v iných optikách. Často sa potom stane. že v iných optikách je cena rovnakých skial rovnaká alebo iba mierne vyššia ko ponúkané sklá na okuliare s vysokou zľavou. To istá platí i pri nákupe slnečných okuliarov alebo okuliarovej obruby.

Druhým dôvodom môže byť, že sklá do okuliarov sú veľmi nízkej kvality. Takéto okuliarové sklá majú veľmi nízku nákupnú cenu a predajcovia majú na nich obrovskú maržu. V takomto prípade môžete naozaj ušetriť relatívne veľkú čiastku, ale je otázne či po niekolkých dňoch nebudete musieť ísť kúpiť nové okuliare, lebo cez tieto lacné nebudete dobre vidieť. Tento prípad sa týka najmä mutifokálnych skiel.

V tomto prípade je dobré zistiť presný názov a typ ponúkaných okuliarových skiel a overiť ich kvalitu.

Internet predstavuje druhú možnosť, ako skontrolovať kvalitu okuliarových šošoviek. Nájdete tu dostatok informácií o produkoch, ale hlavne o niektorých výrobcoch. Ak o výrobcovi nenájdete žiadnu zmienku, neodporúčame takéto okuliarové sklá kupovať.

Medzi najznámejších výrobcov dioptrických skiel na našom trhu sú Essilor, Zeiss, Rodenstock, Hoya, Nikon, Sagitta, Brandstore a niektorí menší výrobci.

Máte nárok na záruku

Dokonca aj keď si kúpite zlacnený tovar, najmä slnečné okuliare, dioptrické okuliare, púzdra na okuliare alebo iné doplnky, majte na pamäti skutočnosť, že bez ohľadu na to, či tovar má 10, 20 alebo 90% zľavu, sú z novej kolekcie, alebo niekoľko rokov starý model, vždy máte nárok na záruku. Takže ak sa zakúpený tovarpo určitej dobe poškodí bez vášho zásahu, máte nárok na reklamáciu. Nieje prípustné aby vás predajca odbil slovami, že tovar je zo staršej kolekcie, s výraznou zľavou, čo je dôvod, prečo nemáte nárok na reklamáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *